Ile kosztuje mycie elewacji?

Mycie elewacji to zabieg, dzięki któremu możemy przywrócić estetykę dowolnej nieruchomości. Procesowi czyszczenia można poddać zarówno elewacje kamienne i betonowe, jak i nowoczesne systemy, takie jak elewacje mineralne i silikatowe. Mimo dostępności skutecznych i bezpiecznych dla danego typu elewacji systemów czyszczenia, zarówno właściciele prywatni, jak i firmy nie często decydują się na zlecanie prac konserwatorskich. Dlaczego? Czyszczenie elewacji jest powszechnie uważane za usługę drogą, a w konsekwencji nieopłacalną. Czy mycie elewacji rzeczywiście jest tak bardzo kosztowne?

Ile kosztuje mycie elewacji kamiennej i betonowej?

Na koszt usługi mycia elewacji wpływają różne czynniki, takie jak wysokość budynku czy faktyczny stan elewacji. W zależności od tego, jak bardzo zanieczyszczona jest elewacja za usługę mycia elewacji kamiennej oraz elewacji betonowej zapłacimy od 6 do 17 złotych netto za metr kwadratowy. Przy obiekcie, którego całkowita powierzchnia elewacji do umycia wynosi 410 m2 za czyszczenie zapłacimy odpowiednio od 2 460 do 6 970 złotych netto.

Ile kosztuje mycie elewacji mineralnej i silikatowej?

Systemy elewacji mineralnych i silikatowych różnią się kolorem oraz systemem wykończenia powierzchni. Części z nich jest przeznaczona do malowania, inne występują w postaci kolorowych mas przeznaczonych do bezpośredniej aplikacji na ścianę budynku. Łatwość aplikacji i malowania elewacji mineralnych i silikatowych idzie w parze z ograniczoną odpornością tych systemów na zanieczyszczenia. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie elewacji musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji – czyszczeniu lub malowaniu. Ile kosztuje wyczyszczenie elewacji mineralnej i silikatowej?

W zależności od stopnia zanieczyszczenia elewacji, za jej umycie będziemy musieli zapłacić od 8 do 25 złotych netto za metr kwadratowy. W przypadku naszego modelowego obiektu o powierzchni całkowitej do umycia równej 410 m2 koszt usługi wyniesie od 3 280 do 10 250 złotych netto. Dla porównania za malowanie elewacji o identycznej powierzchni będziemy musieli zapłacić – w zależności od cennika wykonawcy – do 4 100 do 8 200 złotych. W przypadku bardzo zanieczyszczonej elewacji bardziej opłacalne wydaje się jej malowanie. Warto jednak pamiętać, że nie możemy nakładać na system elewacyjny nieskończonej liczby powłok malarskich. Sekretem estetycznej i trwałej elewacji jest więc umiejętne planowanie jej czyszczenia i malowania.

mycie i czyszczenie elewacji