Jak dbać o kostkę brukową?

Prezencja nieruchomości jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak wygląda otoczenie wokół budynku. Zadbane i czyste podnosi prestiż obiektu, podczas gdy zaniedbane przekłada się na negatywny odbiór nieruchomości przez Twoich gości lub klientów. Jednym ze sposobów na poprawę prezencji budynku jest dbałość o kostkę brukową na ścieżce i podjeździe.

Nowoczesna kostka brukowa to materiał odznaczający się wysoką estetyką oraz funkcjonalnością. Doskonale sprawdza się zarówno do nawierzchni podjazdów, jak i brukowania ścieżek wokół nieruchomości. Niestety nawet najlepszej jakości kostka brukowa jest narażona na uszkodzenia będące wynikiem oddziaływania na nawierzchnię szkodliwych warunków atmosferycznych, a także intensywnego użytkowania. Jak dbać o kostkę brukową, żeby przez długi czas zachowała estetyczny wygląd i funkcjonalność?

Pielęgnacja kostki brukowej

Kostki brukowe różnych producentów mogą się od siebie różnić pod względem odporności na czynniki zewnętrzne, dlatego przed zakupem warto się upewnić, że wybraliśmy materiał dedykowany do danej powierzchni. Jednocześnie użytkując kostkę brukową – niezależnie od wybranego rodzaju – należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Jakich?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku kostki brukowej jest jej regularne zamiatanie i zmywanie wodą. Te proste czynności pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń powierzchniowych i ograniczają wnikanie brudu głęboko w strukturę materiału. Jednocześnie widoczne na powierzchni kostki zabrudzenia należy czyścić na bieżąco. Poleca się stosować w tym celu dedykowane środki czystości, dzięki którym z łatwością usuniemy z bruku świeże plamy po oleju silnikowym czy też ślady opon. Bardzo ważne w pielęgnacji kostki brukowej jest również dbanie o fugi. Fugi powinny być na bieżąco uzupełniane, gdyż ich wypłukiwanie się zwiększa podatność kostki na uszkodzenia.

Pielęgnacja kostki brukowej w sezonie zimowym

Kostka brukowa sprawia wrażenie materiału twardego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. W rzeczywistości bruk, z którego śnieg czy lód usuwamy przy pomocy ostrych narzędzi jest podatny na uszkodzenia. W sezonie zimowym nie powinniśmy również nadużywać preparatów odladzających. Zawarte w nich substancje aktywne mogą powodować nieestetyczne przebarwienia na powierzchni kostki. 

O kostkę brukową możemy dbać we własnym zakresie lub zlecić jej pielęgnację wyspecjalizowanej firmie. Zaletą korzystania z usług firm specjalizujących się w czyszczeniu kostki brukowej jest dostęp do profesjonalnych urządzeń i preparatów, które w połączeniu z kwalifikacjami pracowników marki przekładają się na doskonałe efekty pielęgnacji nawierzchni.